اصلى ایران فوتبال اختلافات جام جهانی

اصلى: ایران فوتبال اختلافات جام جهانی احمدی نژاد احمدی نژاد اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تلاش جهت کم کردن فشار آمریکا , سفر روحانی به اروپا

رئیس‌جمهور در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی و به دعوت روسای جمهور سوئیس و اتریش به برن و وین سفر خواهد کرد.

تلاش جهت کم کردن فشار آمریکا , سفر روحانی به اروپا

سفر روحانی به اروپا؛ تلاش جهت کم کردن فشار آمریکا

عبارات مهم : اتریش

رئیس جمهور در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی و به دعوت روسای جمهور سوئیس و اتریش به برن و وین سفر خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، بعد از دستور دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام، این نخستین سفر اروپایی حسن روحانی به حساب می آید که می تواند جهت حفظ برجام بدون آمریکا و از جهات سیاسی و اقتصادی جهت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران حائز اهمیت باشد. احتمالا دستاوردهای سیاسی این سفر در قیاس با دستاوردهای اقتصادی آن اهمیت بیشتری خواهد داشت. به خصوص که در برابر خواست ترامپ که رسما خواستار دوری گزیدن کشورهای اروپایی و شرکای خود از کشور عزیزمان ایران شده، کشورهای اروپایی مقاومت قابل توجهی از خود نشان داده اند و مصوبه اخیر اتحادیه اروپا هم در حمایت از برجام به همین جهت است.

در این زمینه سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تاکید بر اهمیت این سفر، می گوید: این نخستین سفر مدیر جمهور به اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام هست. البته در این مدت تماس های گوناگونی در سطوح متفاوت بین مقامات کشور عزیزمان ایران و اتحادیه اروپا برقرار بوده است ولی این سفر در این سطح از اهمیت برجسته ای برخوردار است و می تواند راهکارها و تصویر و تصور دقیق تری را در برابر همکاری های کشور عزیزمان ایران و کشورهای اروپایی قرار دهد.

تلاش جهت کم کردن فشار آمریکا , سفر روحانی به اروپا

بهرام قاسمی ادامه می دهد: با توجه به استمرار استراتژی ضدایرانی دولت ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران و خروج این کشور از این توافق بین المللی، اکنون در شرایطی هستیم که دیگر اعضای برجام و اتحادیه اروپا باید در عمل، تعهد خود به برجام و تامین منافع کشور عزیزمان ایران از این توافق بین المللی را اثبات کنند.

وی همچنین می افزاید: در شرایط کنونی که شاهد خروج آمریکا از برجام و انجام مذاکرات فشرده بین کشور عزیزمان ایران و اروپا جهت بررسی راهکارهای حفظ این توافق بین المللی با توجه به علاقه مندی جامعه جهانی و اتحادیه اروپا بر حفظ برجام هستیم این سفر اهمیت بسیار بالایی در تبیین ادامه مسیر این همکاری ها خواهد داشت.

رئیس‌جمهور در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی و به دعوت روسای جمهور سوئیس و اتریش به برن و وین سفر خواهد کرد.

همچنین استقبال دو کشور اروپایی از مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران در اوج فشارهای آمریکا به اروپا علیه کشور عزیزمان ایران نشان می دهد که اختلافی جدی در نوع نگاه و تعامل اروپا و آمریکا بر سر کشور عزیزمان ایران و برجام وجود دارد و کشور عزیزمان ایران توانسته است با درایت معاملات فراآتلانتیکی را بر هم زده یا روی آن تاثیرگذار باشد.

از سوی دیگر رسانه های خارجی و دشمن های جمهوری اسلامی به خصوص آمریکا و اسرائیل تلاش زیادی می کنند تا کشور عزیزمان ایران را به عنوان یک کشور منزوی در دنیا معرفی کنند ولی نفس این سفر مدیر جمهور یک اقدام امیدوارکننده در جهت گسترش تعاملات بین المللی کشور محسوب می شود. این سفر باطل کننده این تلاش است و نشان می دهد که تحرکات دیپلماتیک کشور عزیزمان ایران با وجود ناخشنودی آمریکا و متحدانش ادامه دارد. با انجام این سفر ابتکار عمل دولت کشور عزیزمان ایران جهت تقویت روابط دوجانبه با کشورهای اروپایی در برابر هجمه های ضدایرانی آمریکا قابل توجه است.

این سفر می تواند اقدامی در جهت بازی کردن در شکاف ایجاد شده است میان اروپا و آمریکا باشد که به عنوان یک دستاورد و تحرک دیپلماتیک قابل قبول به حساب می آید. در شرایط کنونی دعوت دو کشور اروپایی مهم از مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران با وجود مانورهای سیاسی و تبلیغاتی محور غربی-عبری-عربی می تواند نماد روشنی از حرکت اروپا به سمت شکستن فضای یکچانبه گرایی آمریکا در دنیا ولو در بعد سیاسی تلقی شود.

تلاش جهت کم کردن فشار آمریکا , سفر روحانی به اروپا

از سوی دیگر اروپا هم در شرایط کنونی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند. پرسشها و چالش های متعدد اروپا در خصوص مهاجرت، افراط گرایی، تروریسم و حتی مواد مخدر و جرایم شرکت یافته نیاز این قاره را به همکاری و تعامل سازنده با جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران که در کلیه زمینه های مذکور می تواند کمک حال اروپا باشد و مدیر جمهور هم بارها به آن اشاره کرده، زیاد کردن داده است.

همچنین این دعوت و سفر نشان می دهد که اروپا نقش کشور عزیزمان ایران را به عنوان یک کشور مقتدر و بزرگ در غرب آسیا به خوبی پذیرفته و به همین علت می کوشد تا بر اساس اصل حفظ منافع دوسویه، تعاملات خود را با کشور عزیزمان ایران گسترش داده و تقویت کند. اروپایی ها بعد از برجام و دستیابی به توافق با کشور عزیزمان ایران جهت حفظ پرستیژ خود که بعد از سالیان دراز توانستند موفقیتی دیپلماتیک به دست آورند به شدت علاقمند به همراهی با کشور عزیزمان ایران در ابعاد سیاسی، امنیتی و اقتصادی هستند.

رئیس‌جمهور در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی و به دعوت روسای جمهور سوئیس و اتریش به برن و وین سفر خواهد کرد.

از سوی دیگر اتریش از چند روز آینده ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد گرفت. اتحادیه اروپا ممکن است اختیار شرکت های شخصی بزرگ و فراملیتی را نداشته باشد ولی بر شرکت های کوچک داخلی که ارتباط تجاری با آمریکا ندارند نفوذ دارد و راجع به پرسشها مرتبط با تعاملات سیاسی و امنیتی کاملا صاحب اختیار است و می تواند در این زمینه به صورت صد در صدی با کشور عزیزمان ایران تعامل داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان هم به همکاری های کشور عزیزمان ایران با دو کشور سوئیس و اتریش در حوزه اقتصادی و صنعتی اشاره و عنوان می کند: در حال حاضر کشور اتریش در بین کشورهای اروپایی از جایگاه خاص ای برخوردار هست، چنان که شاهد این هستیم که بسیاری از نهادهای بین المللی و وابسته به شرکت ملل از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی در این کشور قرار گرفته اند و می توان از اتریش به عنوان یکی از پایتخت های تاریخی دیپلماسی بین الملل یاد کرد.

تلاش جهت کم کردن فشار آمریکا , سفر روحانی به اروپا

قاسمی در ادامه با اشاره به اینکه اتریش از چند روز آینده ( اول جولای ) ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد گرفت، بیان می کند: آقای روحانی نخستین مقام بلندپایه ای است که بعد از واگذاری ریاست دورهای اتحادیه اروپا به اتریش، به این کشور سفر می کند.

به هر صورت سفر رسمی مدیر جمهور اسلامی کشور عزیزمان ایران به دو کشور اتریش و سوئیس که با دعوت روسای جمهور این دو کشور صورت می گیرد می تواند پیش زمینه ای جهت همکاری های دوجانبه و چندجانبه کشور عزیزمان ایران با کشورهای اروپایی و کم کردن فشار آمریکا جهت از بین بردن برجام به حساب بیاید. اتفاقی که در شرایط کنونی شاید بتواند کمی از تلاطم های ایجاد شده است جهت کشور کم و گره ای از پرسشها مردم باز کند.

واژه های کلیدی: اتریش | اروپا | ایران | سیاسی | ایرانی | آمریکا | ایرانی | رئیس جمهور

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog